4 Tipy na správne pranie

4 Tipy na správne pranie zealfashion

Držte sa týchto štyroch zásad a vaše oblečenie bude v bezpečí aj v práčke.

Pridať aviváž. Áno alebo nie?

Každý má na túto otázku iný názor. Správna odpoveď je niekde medzi. Záleží totiž na druhu praného oblečenie. Ak periete oblečenie z mäkšieho materiálu, na aviváž nezabudnite, tá totiž bielizni dodá hebkosť a krásnu vôňu. V prípade, že periete džínsy, legíny alebo tiež funkčné oblečenie, odporúčame aviváž vynechať, mohla by vašim obľúbeným kúskom skôr uškodiť. Keď už sa rozhodnete aviváž používať, dajte si pozor na správne dávkovanie.

 

Vyberte správny prací prášok.

Používajte prášky podľa farby praného oblečenia.

Najjednoduchším riešením sú samozrejme univerzálne pracie prášky, tie však nie sú k bielizni zrovna šetrné a značne skracujú životnosť oblečenia. Je teda vhodné prášky radiť do troch kategórií podľa farieb. Pracie prášky na čierné, biele a farebné prádlo.

Prášok na čierne oblečenie obsahuje látky, ktoré chránia farbu pred vyblednutím. Tento druh prášku používajte len na čierne prádlo, z bieleho prádla by ste mali razom sivé.

Prášok na biele oblečenie obsahuje bielidlo a ďalšie rozjasňujúce látky. Tieto látky udržia vaše biele prádlo bielym. Rozhodne ho nepoužívajte na čierne a farebné oblečenie, farby by sa mohli ľahko vymyť.

V prášku na farebné oblečenie máme ustaľovača farieb, ktoré chránia výraznosť farieb.

 

Tipy na správne pranie zealfashion.sk

Trieďte bielizeň!

Ako sme spomenuli vyššie, bielizeň treba triediť, ale pozor! Nie len podľa farieb.

Ak si nechcete poškodiť kúsky z vášho šatníka, nebude vám stačiť bielizeň triediť len na svetlé a tmavé. Sýtosť farieb si zachováte, keď budete špinavé oblečenie triediť na biele a čierne. Farebné potom - modrej, zelenej a podobné odtiene farieb. Ďalej červenej, žltej a podobné odtiene farieb. Ďalej je tiež potrebné bielizeň triediť podľa materiálu a stupňa znečistenia. Podľa toho tiež nastavte vhodnú teplotu vody.

Nepreplňte bubon!

Ak bubon práčky preplníte, niektoré kusy oblečenia môžu zostať špinavé, prací prášok sa tiež nemusí rozpustiť čo zapríčiní škvrny navyše. Pri častom praní s poloprázdnu práčkou si zase budete musieť pekne siahnuť do peňaženky. Ak neviete odhadnúť správne množstvo, naplňte práčku bielizňou potom do nej vložte ruku. Ak sa vám medzi strop bubna a prádlo vlezie zatvorená päsť, práčka je plná akurát.

Po vypraní nenechávajte bielizeň dlho v práčke, čo najskôr ho vytiahnite a rozvešajte na vzdušné miesto.

4 Tipy na správne pranie prádla zealfashion.sk